©2018 by knihovnaznl. Proudly created with Wix.com

IMG_20190414_155022.jpg

Vítejte na stránkách

zábořské knihovny

Obecní knihovna Záboří nad Labem

V naší knihovně naleznete přes 4000 svazků. Další stovky svazků, pak pravidelně vozíme z knihovny v Kutné Hoře.

Aktualita

Knihovna letos slaví 100 let od svého vzniku!!!

!!!GRATULUJEME!!!

Za každý dobrovolný příspěvek na rok 2020. Děkujeme!

 

Novinky z naší knihovny

Novinky a akce

nOVÉ KNIHY

V prosinci jsme zakoupily do naší knihovny přes 50. nových knih.

Také jsme z výměnného fondu kutnohorské knihovny přivezly 120 nových titulů včetně poslechových CD.

Uplynulo 100. let od narození slavného rodáka


Dne 19. října jsme si v naší knihovně blokem přednášek a výstavou připomněli 100. výročí narození Jana Kopeckého.
Významný český dramatik, spisovatel, divadelní historik, překladatel a vysokoškolský profesor Jan Kopecký přišel na svět přišel 13. října roku 1919 ve světnici poloroubené chalupy v Habrkovicích (č. p. 4). Několikrát do jeho osudu tvrdě zasáhly dějiny smutného dvacátého století, přesto se nikdy nevzdal a neustále se ze všech sil snažil věnovat vědecké i tvůrčí práci. I s knihovnou v Záboří pojil Jana Kopeckého blízký vztah, v 90. letech se spřátelil s tehdejším knihovníkem a zábořským knihovníkem J. Vernerem.
Zavzpomínat nebo se poučit se přišlo více než 50 návštěvníků, včetně potomků a dalších členů rodiny pana profesora. K umocnění kulturního zážitku přispěla i vystoupení žáků ZŠ Záboří a kroužku flétniček. Všem, kteří nám pomohli uspořádat tuto akci děkujeme. Výstava v předsálí knihovny bude dalším zájemcům přístupna do konce roku každou středu od 16. do 18. hodiny.

 

červenec 2019

Proběhla aktualizace knižního fondu naší knihovny.

Také jsme přivezly dalších 50 nových knih z výměnného fondu Kutná Hora.

PART_1563195207632.jpg

Návštěva mateřské školy

V březnu naší knihovnu navštívily děti z mateřské školy v doprovodu paní ředitelky. Prohlédly si řadu knížek, zasoutěžily, nakreslily jarní obrázek a také poslechly pohádku.

IMG_20190320_141551.jpg

Noc s Andersenem  2019

Jako již tradičně i letos proběhla v naší knihovně Noc s Andersenem ve spolupráci s Hasičským sborem v Záboří nad Labem. Knihovnu navštívilo přes 25 dětí a dospělých. Zasoutěžili si a samozřejmě si v klidu prohlédli a půjčili řadu knih.

IMG_20190405_185808.jpg

Historie knihovny

.....

Založení naší knihovny úzce souvisí se vznikem a rozvojem Československa. V roce 1919 vyšel tzv. osvětový zákon, ten mimo jiné ukládal obcím povinnost zřídit na svém území knihovnu pro veřejnost. Obecní knihovna v Záboří nad Labem byla založena rozhodnutím zastupitelstva na začátku následujícího roku (dne 8. 2. 1920). V počátcích měla knihovna jen několik stovek svazků a sídlila ve škole. Knihovní fond se začal více rozrůstat až po druhé světové válce.
Od roku 1972 byl knihovníkem v Záboří pan Josef Verner, pro kterého byla knihovna vším. Rozšiřoval dále fondy, knihy sám vázal i opravoval, vytvořil lístkové katalogy a snažil se, aby do knihovny chodilo co nejvíce čtenářů. Za svou činnost pro knihovnu, za tvorbu kreslené obecní kroniky a za podporu kulturního života v obci si tento skromný a pracovitý muž vysloužil řadu ocenění i na celostátní úrovni.
V 70. letech se celá knihovna přestěhovala do budovy MNV (dnes OÚ), nejprve do přízemí. V roce 1985 po dokončení půdní vestavby byla knihovna umístěna do větších a světlejších prostor. Po více než 40. letech knihovnické práce odešel pan Verner na odpočinek a knihovnu po něm převzala jeho spolupracovnice paní Urbanová. Od poloviny roku 2018 je knihovnicí v Záboří paní PhDr. Smočková, které pomáhá paní Mgr. Šancová.

 

Co nabízíme...

...

 

Služby knihovny:

  1. prezenční i absenční výpůjčky z vlastního fondu knihovny

  2. prezenční i absenční výpůjčky z výměnného fondu (obměňován přibližně 2x ročně)

  3. možnost meziknihovních výpůjček

  4. poradenská služba

  5. přístup na internet

  6. pro čtenáře z Habrkovic možnost dovozu knih (po dohodě)

tradiční knihovna

Kdy máme otevřeno

Středa

16:00 - 18:00

 

Kde nás najdete

Školní 164
285 74  Záboří nad Labem

 
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now